Jak urządzić kuchnię otwartą, zwłaszcza gdy robimy kapitalny remont pomieszczeń w starszych budynkach?

Kuchnie otwarte są dziś szalenie modne i podobają się nam. Widzimy je we wszystkich katalogach wnętrzarskich, programach TV czy u znajomych.

Otwarte kuchnie dają poza tym więcej przestrzeni oraz wygodne miejsce sprzyjające wspólnym posiłkom i przebywaniu rodziny.  Po całym dniu pracy chcielibyśmy wreszcie przebywać razem a nie zamykać się w swoich pokojach.

Zatem wymiar praktyczny oraz integracja domowników to ważne powody, dla których warto rozważyć otwarcie kuchni na salon.

Życie towarzyskie również może toczyć się w otwartym pomieszczeniu, gdzie kuchnia i salon są spójnie skomponowane ze sobą. Dlatego zapraszamy znajomych, wspólnie gotujemy i biesiadujemy.

Oto kwestie, które warto rozważyć, gdy planujemy otwarcie kuchni i połączenie jej z salonem.

Pierwsze ważne pytanie: jaki tryb życia prowadzimy? Jak musimy się dostosowywać do innych domowników? Jeśli w jednym domu mieszka tradycyjna trzypokoleniowa liczna rodzina a kuchnia jest tylko jedna, hałas i krzątanina oraz zapachy z kuchni będą się roznosić na cały pokój dzienny. Salon przejmie część funkcji kuchni. Trudniej będzie wówczas w nim wypocząć czy przyjmować gości.

Po drugie: czy otwarcie kuchni da nam rzeczywiście więcej miejsca? Czasem mamy w domu dużą kuchnię z szafkami dookoła i nie za duży pokój obok niej. Wyburzenie ścian spowoduje, że kuchnia straci cały rząd zabudowy kuchennej, gdzie dotąd przechowywano wiele rzeczy i był też obszerny roboczy blat. Należy wtedy bardzo rozważnie przemyśleć nowy układ pomieszczeń, aby kuchnia nie zdominowała salonu. Zabudowa kuchenna powinna być wizualnie i praktycznie przestrzenią wyodrębnioną od przestrzeni dziennej.

Stosuje się wtedy kilka zabiegów architektonicznych. Pomoże zamontowanie podwieszanego sufitu oraz dopasowanie kolorystyki górnej zabudowy do koloru ścian. Przesłaniamy też obszar roboczy eleganckim półwyspem, który jednocześnie będzie pełnił funkcję barku czy stołu do spożywania szybkiego śniadania.

Dlatego kuchnia wyglądająca ładnie na zdjęciach nie wszędzie się sprawdzi. Z całą pewnością natomiast zachęcamy do skorzystania z pomocy profesjonalisty do projektowania kuchni.

Studio Kuchnie Kocur pomoże Państwu zrealizować kuchnię na wymiar połączoną z salonem tak, aby nowa przestrzeń była funkcjonalna i estetyczna.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Możesz zmienić ustawienia przeglądarki albo zgodzić się.